Zdravá detská izba? Prírodné materiály a priestor pre autenticitu - 2. diel: Osobná zóna pre každé dieťa

Zverejnené


V minulom článku sme sa venovali výberu postele. Dnes sa pozrieme na to, prečo je osobná zóna dieťaťa dôležitá pre jeho vývin a ako ju vytvoriť aj v prípade, že máte málo miesta, alebo izbu obývajú viacerí súrodenci. 

Dieťa je neustále vystavované novým podnetom a informáciám. Jeho nervová sústava však pracuje inak ako tá dospelá. Nadmerné vystavovanie podnetom, a je pritom jedno, či ide o podnety zrakové, sluchové alebo hmatové, pôsobia na vývin dieťaťa disharmonicky. Tento efekt sa násobí, pokiaľ je detská izba preplnená vecami, hračkami, ale aj rôznymi farebnými kombináciami a motívmi, napríklad zo známych animovaných rozprávok. 

Menej je viac: v detských izbách to platí dvojnásobne

Jedným z pravidiel minimalizmu je, že dokonalosť nastáva, keď už nie je čo ubrať, nie keď nie je čo pridať. Ak chcete svojmu dieťaťu zabezpečiť pohodový rast a vývin, zvoľte čisté riešenia a jednotné farby. Platí, že menej je viac aj v tomto prípade. Okrem čistého dizajnu tak získate aj potrebný priestor na zonáciu izby. 

Ateliér interiérového dizajnu Lextav napríklad navrhol takéto riešenie detskej izby s rozlohou približne 12 m2:

“Pre dve mladé slečny sme riešili návrh detskej izby. Vytvorili sme menšie funkčné zóny pre oddych i školské povinnosti. Dostatok úložného priestoru dopĺňa šatník. “Dennú” zónu s veľkorysým pracovným stolom vizuálne a pocitovo predeľujú lamely.”

Zdroj fotografií: FB stránka ateliéru Lextav, príspevok z 18. mája 2021

Detska izba lextav

Detská izba lextav 2

Detská izba lextav 3Detska izba lextav 4


Príklad tejto izby veľmi dobre ilustruje, že aj na malom priestore je možné pri troche snahy vytvoriť niekoľko zón a pritom rešpektovať osobný priestor každého dieťaťa. Každé dieťa má svoje miesto na prácu, odkladanie vecí a aj miesto na oddych, ktoré je zároveň pomerne dobre kryté, aby vytváralo pocit súkromia a oddelenia od ostatného priestoru izby.

Dizajn izby rešpektuje detskú podstatu a súčasne neponúka prvoplánové riešenia založené na mixe výrazných farieb a postavičkách z detských animákov.


Zdroj úvodnej fotografie: Mael BALLAND na Unsplash

PREDAJ

Dvojgenerečné bývanie, alebo podnikanie - Ivanka pri Dunaji

Ružová, Ivanka pri Dunaji

301 m²
718 m²
4 izby
3D
Zistiť viac

327 000 €

PREDAJ

PREDpredaj novostavby rodinného domu

Jastrabia, Chorvátsky Grob

98 m²
330 m²
4 izby
Zistiť viac

229 500 €

PREDAJ

NOVINKA V PONUKE!!! Krásny 4-izbový rodinný dom v Zálesí

Poľná, Zálesie

215 m²
760 m²
4 izby
3D
Zistiť viac

389 990 €

PREDAJ

Rodinný dom s veľkým pozemkom

Kollárova, Kopčany

1 527 m²
1 527 m²
3 izby
3D
Zistiť viac

135 000 €

PREDAJ

Veľký viacgeneračný rodinný dom v úžasnom prostredí

Vlkov, Horná Mariková

2 143 m²
Zistiť viac

360 000 €