Viete, prečo sú farby zelená, červená a zlatá symbolom Vianoc? Odpoveď vás prekvapí

Zverejnené


O farbách k vianočným sviatkom sa už popísalo veľa. Každý rok prináša svoje nové farebné dekoračné trendy. Viete však, prečo sú zrovna tri klasické farby, a to zelená, červená a zlatá symbolom Vianoc? Ak hádate, že ide o farbu vianočného stromčeka, červenú do kontrastu a zlatú na oživenie, hádate nesprávne.

Thandy yung eh2rrghde80 unsplash

Zdroj fotografie: Thandy Yung na Unsplash 

Začnite zimným slnovratom 

To je totiž obdobie, v ktorom sa naše, teda európske, Vianoce odohrávajú. Ide o najdlhšie noci v roku, takže je významná časť dňa tmavá a zároveň ešte aj veľmi chladná. Nielen v minulosti, ale často dodnes sa k zimnému slnovratu obraciame s nádejou podobne, ako hľadáme nádej vo Vianociach. A čo môže byť v bezútešnej dobe plnej zimy a tmy nádejnejšie, než prísľub, že sa veci od tohto dňa začnú meniť k lepšiemu? Že bude viac slnečného svitu, a že smerujeme k jari?

Zelená, červená a zlatá: Nádej tme a zime navzdory

Vysvetlení, prečo sú práve tieto tri farby tak často spojené s Vianocami, je hneď niekoľko, pozrite sa však s nami na tú úplne najzákladnejšiu symboliku života, tepla a svetla. Tieto farby sú totiž v priamom kontraste k zimnej prírode, zime a tme.  


I 7wynbd4tfaw unsplash

Zdroj fotografie: I na Unsplash 

  • zelená symbolizuje život, prináša však aj pokoj a pohodu. Vždyzelené rastliny ako práve ihličnaté stromčeky, cezmína či imelo sú v zimnej krajine okamžite v kontraste k opadnutým listnatým stromom a sivastému okoliu.
  • červená je od nepamäti spájaná s ohňom a teplom. Symbolizuje teda presne tú hrejivosť, ktorá nám v zimnom období často tak chýba.  
  • zlatá je iskrivou farbou svetla pripomínajúca slnko a svetlo a zároveň nádherne vynikne spolu s červenou v odleskoch spôsobených žiarivými teplými svetielkami. 

Overenou klasikou vykúzlite tú pravú vianočnú atmosféru

Akokoľvek vás to ťahá k novším, originálnejším a možno občas aj extravagantnejším riešeniam dekorácií, pravdou je, že farbami Vianoc ostáva tradičná trojica zelenej, červenej a zlatej. Tá totiž pravdepodobne nikdy nevyjde úplne z módy. 

Jonathan borba vcx5ahbwk6s unsplash

Zdroj fotografie: Jonathan Borba na Unsplash 

My vám prajeme, aby ste si tohtoročné Vianoce užili v kruhu vašich najbližších, v pohode a zdraví. A budeme sa tešiť na všetko, čo nás čaká v ďalšom roku.

PREDAJ

Novinka v ponuke!!! Zabývaná novostavba v obľúbenej časti Bernolá…

Figová, Bernolákovo

120 m²
521 m²
4 izby
3D
Zistiť viac

360 000 €

PREDAJ

Dvojročná novostavba nízkoenergetického Bungalowu - Ivanka pri Du…

Štefánikova, Ivanka pri Dunaji

172 m²
730 m²
4 izby
Zistiť viac

439 990 €

PREDAJ

BEZKONKURENČNÁ CENA v obľúbenej lokalite Malinovo - Tri vody I.…

MalinovoTri vody I., Malinovo

514 m²
514 m²
4 izby
3D
Zistiť viac

279 990 €

PREDAJ

Novostavba poschodového rodinného dvojdomu v štandarde

Tomášovská, Nová Dedinka

120 m²
300 m²
4 izby
Zistiť viac

275 000 €

PREDAJ

Veľký dvojgeneračný dom vo vyhľadávanej časti Pezinka

Kpt. Jaroša, Pezinok

614 m²
7 izieb
3D
Zistiť viac

390 000 €