Rozdiel medzi parcelami C a E: do ktorej investovať, ak chcete stavať dom?
Ak ste sa rozhodli pre stavbu domu, základom je nájsť vhodný pozemok. Dnes sa pozrieme na rozdiely v základných pojmoch. V katastri totiž natrafíte na kategorizáciu parciel registra „C“ a „E“. Čo to presne znamená a na čo si dať pozor? Aké povinnosti vás čakajú predtým, než začnete uvažovať o stavbe?
Zdroj: Freepik
Prvý krok pri hľadaní stavebného pozemku: parcela registra „C“ katastra
Platí, že pokiaľ vám ide o rýchlosť a čo najmenej nadbytočných papierovačiek s vopred nejasným výsledkom, dbajte na to, aby bol pozemok vedený ako parcela C katastra. Ide totiž o pozemok, ktorý je na katastrálnej mape jasne zobrazený a definovaný jeho hranicami aj v realite. Skrátka, ak sa na takýto pozemok pôjdete fyzicky pozrieť, bude vám jasné, kde parcela začína a končí. Najčastejšie je ohraničená plotom alebo hraničnými značkami. Hranica parcely však môže byť určená aj v prípade parcely registra „C“ katastra druhom pozemku (záhrada, orná pôda a pod.), spôsobom jeho využitia (napr. dom), či administratívne.
S parcelami registra „E“ katastra sú veci o niečo zložitejšie. Hranice takýchto pozemkov nie sú z minulosti zachované, nakoľko v 50. rokoch minulého storočia došlo k zlučovaniu takýchto pozemkov s jedným účelom do väčších celkov. Napríklad orná pôda na jednom poli využívaná na veľkometrážne družstevné pestovanie alimentárnych plodín môže pozostávať z množstva menších pozemkov s ich vlastnými vlastníckymi právami, ktoré sa k nim viažu.
Zdroj: Freepik.com
Na to, aby bol obnovený právny stav, teda vymeraný pozemok s určením jeho vlastníkov, je potrebné vykonať tzv. geometrický plán na určenie vlastníckych práv. Na konci tohto procesu máte definovaný pozemok jeho hranicami výmerou a druhom a kategorizáciu parcely „C“ katastra.
ZÁKLADNÉ ROZDIELY MEDZI PARCELAMI „C“ a „E“ V SKRATKE | |
PARCELA REGISTRA „C“ KATASTRA | PARCELA REGISTRA „E“ KATASTRA |
· Jasne definované hranice parcely · Hranice viditeľné aj v teréne · Druh pozemku a reálny stav sú v súlade · Zapísaný druh je záväzný pre všetky orgány verejnej správy |
· Hranice parcely nie sú jasne definované · Nie sú takisto viditeľné v teréne · Druh pozemku a reálny stav nemusí korešpondovať · Zapísaný druh nie je právne záväzný · Ide o parcely pôvodne zapísané pozemkovo – knižných vložkách za Rakúsko – Uhorska a neskôr zjednotené do veľkých celkov JRD |
Môžem stavať aj na parcele „E“ katastra nehnuteľností?
Keďže parcela registra „E“ nemá jasne určené hranice a existuje prakticky len evidenčne, na samotnom „éčku“ nepostavíte nič. V prípade, že ste takúto parcelu vlastníte a chcete na nej stavať, bude ju potrebné previesť na parcelu registra „C“. V prvom kroku bude potrebné osloviť geodeta, ktorý parcelu vymeria. Tak sa vytýčia hranice, spresní sa poloha a druh pozemku a deklarujú sa k nej vlastnícke práva.
S prevádzaním z parcely registra „E“ na „C“ sa však viažu aj niektoré riziká. Váš pozemok registrovaný ako „céčkový“ nemusí mať toľko m² na konci procesu ako mala pôvodné „éčková“ parcela. Viete tak pokojne stratiť aj 10 % pozemkovej plochy, s ktorou ste počítali. Stáva sa tak hlavne z toho dôvodu, že zameria sa do „C“ stavu iba určitá časť a ten zvyšok je roztratený v okolitých parcelách, napríklad pod cestou. Tieto metre štvorcové by ste skrátka s týmito vedomosťami nekúpili. V takejto situácii sa snažte dosiahnuť dohody s predávajúcim, že zaplatíte len toľko m², koľko bude prevedených do „C“ registra. Ak parcelu už vlastníte, počítajte s určitými stratami na metráži pri prevode.