Rekonštrukcia bytu: kedy potrebujete stavebné povolenie?
Jednoduchá rekonštrukcia bytu neznamená z hľadiska úradov väčšinou nič komplikované. Najjednoduchšie úpravy, alebo tzv. udržiavacie práce, presnejšie definované v § 139 b ods. 16 Zákona o č. 50/1976 Z. z. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (Stavebný zákon), zvládnete bez špeciálnych povolení a ohlásení. Postačí vám oznámenie susedom, ak tým vznikne hluk. Ide typicky o prípady, kedy montujete vstavanú skriňu, vymieňate dvere za bezpečnostné, prípadne maľujete či vymieňate podlahy.
Zdroj: Freepik.com
Pri komplikovanejších rekonštrukciách bude treba vaše zámery komunikovať stavebnému úradu. Pozrime sa bližšie na to, kedy je potrebné ohlásenie stavebnému úradu a kedy bude nutné stavebné povolenie. Medzi týmito dvoma inštitútmi je podstatný rozdiel, o ktorom je dobré vedieť.
Ohlásenie rekonštrukcie na stavebný úrad
Pri niektorých väčších rekonštrukciách, ktorými sa nemení v podstatnej miere vzhľad nehnuteľnosti, je potrebné ohlásenie na stavebnom úrade. Ide najmä o prípady, kedy prestavujete bytové jadro, zasklievate lodžiu s ohľadom na použitie druhu rámového systému, staviate novú priečku alebo do deliacej (nie nosnej) priečky vytvárate otvor napríklad na dvere. Bližšie sú tieto práce definované v § 55 ods. 2 vyššie uvedeného Stavebného zákona.
Doklady na ohlásenie na stavebnom úrade:
- Súhlas správcu bytového domu, resp. predsedu spoločenstva vlastníkov bytov
- Náčrt bytu a zamýšľaných zmien: pôdorys súčasný, do ktorého zaznačíte nové úpravy, prípadne dva pôdorysy (pôvodný stav a nový stav)
- a) List vlastníctva (nie starší ako 6 mesiacov) alebo kúpna zmluva (ak ste vlastníkom bytu)
- b) Zmluvu o prenájme so súhlasom vlastníka a List vlastníctva bytu (v prípade prenajatej nehnuteľnosti)
- Žiadosť – formulár stavebného úradu na príslušnom mestskom úrade
Zdroj: Freepik.com
Zásahy do nosných stien: bude nutné stavebné povolenie
Stavebné povolenie podľa § 55 ods. 1 Stavebného zákona potrebujete v tých prípadoch, na ktoré sa nevzťahujú ustanovenia o ohlásení stavieb a o udržiavacích prácach, ktoré sme spomínali vyššie. Ide najmä o práce pri nových stavbách, prístavbách, nadstavbách, zmenách stavieb a stavebných úpravách.
Stavebné povolenie budete potrebovať pri každom zásahu do nosných priečok bytu. Nutnosťou bude tiež posudok statika. Ten posúdi vplyvy na statiku z pohľadu vami zamýšľaných úprav, ale musí zohľadniť aj už vykonané stavebné úpravy v bytovom dome, ktoré realizovali v minulosti vaši susedia. O niečo jednoduchšie to majú tí, ktorí bývajú na vrchných poschodiach. Čím nižšie poschodie, tým väčšie nároky na statiku a tým nižšia pravdepodobnosť, že vám statik zásahy povolí.
Zdroj: Freepik.com
Okrem statického posudku budete potrebovať aj súhlasy vašich susedov. To môžete realizovať buď na schôdzi vlastníkov, alebo si jednotlivých susedov obeháte sami. Dokument so získanými podpismi potom prikladáte k žiadosti o vydanie stavebného povolenia.
Pred začatím realizácie rekonštrukcie odporúčame obrátiť sa na príslušný stavebný úrad a overiť si, aké konkrétne dokumenty od vás bude pre vydanie stavebného povolenia vyžadovať.
V zásade ale budete k Žiadosti o stavebné povolenie potrebovať pripojiť:
- List vlastníctva, prípadne iné doklady o vlastníckom vzťahu
- Statický posudok
- Súhlasy ostatných vlastníkov bytového domu
- Súhlas správcu bytového domu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov s rekonštrukciou
Lehota na vydanie stavebného povolenia je 30 dní, ak ide o jednoduché veci, ktoré je možné rozhodnúť priamo na základe dokladov dodaných žiadateľom, inak je lehota 60 dní. Po vydaní stavebného povolenia začína plynúť 14-dňová lehota na odvolanie proti stavebnému povoleniu zo strany účastníkov stavebného konania. Ak v tejto lehote nikto neuplatní toto právo, stavebný úrad potvrdí právoplatnosť stavebného povolenia.