Rady ako správne zariadiť detskú izbu
Dnes sa pozrieme na to, prečo je osobná zóna dieťaťa dôležitá pre jeho vývin a ako ju vytvoriť aj v prípade, že máte v detskej izbe v byte málo miesta, alebo izbu obývajú viacerí súrodenci.
Dieťa je neustále vystavované novým podnetom a informáciám. Jeho nervová sústava však pracuje inak ako tá dospelá. Nadmerné vystavovanie podnetom, a je pritom jedno, či ide o podnety zrakové, sluchové alebo hmatové, pôsobia na vývin dieťaťa disharmonicky. Tento efekt sa násobí, pokiaľ je detská izba preplnená vecami, hračkami, ale aj rôznymi farebnými kombináciami a motívmi, napríklad zo známych animovaných rozprávok.
Menej je viac: v detských izbách to platí dvojnásobne
Jedným z pravidiel minimalizmu je, že dokonalosť nastáva, keď už nie je čo ubrať, a nie vtedy, keď nie je čo pridať. Ak chcete svojmu dieťaťu zabezpečiť pohodový rast a vývin, zvoľte čisté riešenia a jednotné farby. Platí, že menej je viac aj v tomto prípade. Okrem čistého dizajnu tak získate aj potrebný priestor na zonáciu izby.
Ateliér interiérového dizajnu Lextav napríklad navrhol takéto riešenie detskej izby s rozlohou približne 12 m2: “Pre dve mladé slečny sme riešili návrh detskej izby. Vytvorili sme menšie funkčné zóny pre oddych i školské povinnosti. Dostatok úložného priestoru dopĺňa šatník. Dennú zónu s veľkorysým pracovným stolom vizuálne a pocitovo predeľujú lamely.”
Príklad tejto izby veľmi dobre ilustruje, že aj na malom priestore v klasickom byte je možné pri troche snahy vytvoriť niekoľko zón a pritom rešpektovať osobný priestor každého dieťaťa. Každé dieťa má svoje miesto na prácu, odkladanie vecí a aj miesto na oddych, ktoré je zároveň pomerne dobre kryté, aby vytváralo pocit súkromia a oddelenia od ostatného priestoru izby. Dizajn izby rešpektuje detskú podstatu a súčasne neponúka prvoplánové riešenia založené na mixe výrazných farieb a postavičkách z detských animovaných filmov.
Zdroj úvodnej fotografie: Mael Balland na Unsplash