Radiátory verzus podlahové kúrenie: Ako na efektívne vykurovanie?

Zverejnené


Oplatí sa investovať do podlahového vykurovacieho systému? Aké sú rozdiely medzi kúrením radiátormi a podlahovkou? Ponúka podlahové kúrenie okrem vyššieho komfortu aj iné benefity? A ako je to s nákladmi na kúrenie?

Zdroj: Freepik

Hlavný rozdiel medzi vykurovaním radiátormi a podlahovým kúrením je v rozložení aj prúdení zohriateho vzduchu. Kým teplota vykurovacieho telesa je pri radiátoroch nezriedka okolo 50 °C, teplota vydávaná podlahovými systémami sa pohybuje okolo 25 °C (voda v nich sa zohrieva na cca 35 °C). Z radiátorov stúpa teplý vzduch smerom hore, pri strope sa ochladí a postupne smerom dolu teplota vzduchu klesá.

Zdroj: Master Plumbers: „Radiators and underfloor (hydronic) heating“

 Výhody podlahového kúrenia: Komfort, estetické hľadisko aj nižšie náklady

Nespornou výhodou podlahového kúrenia je tepelný komfort. Teplo totiž začína pri nohách, teda presne tam, kde pri vykurovaní radiátormi často pociťujeme chlad. Zároveň dochádza k efektívnejšiemu využitiu vyprodukovaného tepla. Pri kúrení radiátormi sa totiž najteplejší vzduch zdržiava vo výške stropu, prípadne hlavy dospelého človeka. Podlahové kúrenie má presne opačný účinok, najteplejší vzduch je pri nohách a smerom k stropu sa pomaly ochladzuje.  To oceníte najmä v prípade, ak doma radi chodíte bosí, prípadne máte malé deti, ktoré sa radi hrávajú na zemi.

Zdroj: John Guest:  „Why UFH is the most effective heating source for buildings“

 Podlahovým riešením kúrenia takisto ušetríte cenný priestor v miestnosti, ktorý môžete využiť podľa vášho zámeru. Radiátory sa síce dnes dajú kúpiť v zaujímavých dizajnoch a prevedeniach, stále ale zaberajú dôležitý kus miesta spravidla pri okne. Zároveň je z hľadiska efektivity vykurovania nevhodné ich prekrývať (napr. dreveným obložením, závesmi) či pred ne niečo stavať (napr. pracovný stôl).

Pri podlahovom vykurovaní vám stačí nastaviť nižšiu teplotu, aby ste dosiahli porovnateľný tepelný komfort ako pri použití radiátorov. Z tohto hľadiska viete na nákladoch na kúrenie významne ušetriť. Podľa odborníka na stavebníctvo a architektúru, Ľubomíra Holčíka je možné počítať, že radiátorové kúrenie vychádza na prevádzkových nákladoch aj o 25 % drahšie ako kúrenie podlahové. Z hľadiska prvotnej investície však radiátory vyhrávajú: náklady na zaobstaranie podlahového vykurovacieho systému vychádzajú cca o 20 % vyššie ako tie, ktoré sú nutné na zaobstaranie radiátorov.

Súvislosť medzi zdravím a kúrením: prach, bolesti pohybového aparátu aj nebezpečné šmýkanie

Vírivý pohyb vzduchu spôsobený kúrením radiátormi so sebou prináša aj vedľajší efekt v podobe vírenia prachu. Tento problém pri kúrení skrz podlahu odpadá. Nedochádza pri ňom totiž k víreniu vzduchu a tým ani prachu. Dokážete tak znížiť množstvo roztočov až o 80 %, čo oceníte najmä v prípade domácnosti s alergikmi.

Zdroj: GRÆS Magazine on Unsplash

Rovnomernejšie distribuované teplo a takisto eliminácia chladu od nôh napomáha predchádzať ako nachladnutiam rôzneho druhu, tak uľavuje od bolestí pohybového aparátu. Nepopierateľným benefitom podlahového kúrenia je rýchle schnutie podláh. To vám pomôže s riešením „mlák“ v kúpeľni či schnutím čerstvo umytej podlahy. Takto jednoducho predídete úrazom vyplývajúcim z pošmyknutia na mokrom povrchu.

 

Potrebujete pomôcť s predajom alebo kúpou nehnuteľnosti?

Kontaktuje nás na čísle: 0905 229 445

PREDAJ

Dvojročná novostavba nízkoenergetického Bungalowu - Ivanka pri Du…

Štefánikova, Ivanka pri Dunaji

172 m²
730 m²
4 izby
Zistiť viac

439 990 €

PREDAJ

Novinka v ponuke!!! Zabývaná novostavba v obľúbenej časti Bernolá…

Figová, Bernolákovo

120 m²
521 m²
4 izby
3D
Zistiť viac

360 000 €

PREDAJ

BEZKONKURENČNÁ CENA v obľúbenej lokalite Malinovo - Tri vody I.…

MalinovoTri vody I., Malinovo

514 m²
514 m²
4 izby
3D
Zistiť viac

279 990 €

PREDAJ

Novostavba poschodového rodinného dvojdomu v štandarde

Tomášovská, Nová Dedinka

120 m²
300 m²
4 izby
Zistiť viac

275 000 €

PREDAJ

Veľký dvojgeneračný dom vo vyhľadávanej časti Pezinka

Kpt. Jaroša, Pezinok

614 m²
7 izieb
3D
Zistiť viac

390 000 €