Inšpekcia nehnuteľností: kedy sa obrátiť na odborníka?

Zverejnené


Kupujete nehnuteľnosť? Aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam, súdnym naťahovačkám a veľkým neočakávaným finančným stratám, môžete dať zamýšľanú nehnuteľnosť skontrolovať nezávislými odborníkmi. Inšpektorov technického stavu nehnuteľností si platíte sami, výsledok auditu je tak posudkom nezávislým na developeroch, predávajúcich aj realitných službách.

Zdroj: Shutterstock

Ako správne vybrať inšpekčnú firmu? Stavte na odbornosť a skúsenosti.

Firiem, ktoré vykonávajú inšpekciu nehnuteľností, je na trhu niekoľko. Pri výbere konkrétnej firmy sledujte v prvom rade odborné zázemie členov tímu. Kvalitnú prácu odvedie len dobre preškolený a skúsený špecialista najlepšie v odbore stavebníctva, ktorý má dobrý prehľad o tom, čo a kde má hľadať. Komplexnou kontrolou nehnuteľnosti od stropu po suterén a zameraním sa na detaily vám vie ušetriť nemalé starosti.

Inšpektori sa zameriavajú na statiku celej stavby, stavy okien, omietok a podláh, prípadné vlhnutie a jeho príčiny. Skontrolujú stav elektroinštalácie, stúpačiek aj strechu. Všimnú si nedostatky, ktoré si vy na prehliadke či preberaní nehnuteľnosti nestihnete všimnúť, alebo vám ani nenapadne sa na ne zamerať.

Zdroj: Inšpekcie nehnuteľností/Nové bývanie – Čo robí inšpektor nehnuteľností

Presvedčivým argumentom za konkrétnu inšpekčnú firmu môže byť jasná a konkrétna ukážka práce, ktorú odvádza. Dôveryhodná inšpekčná firma:

  • komunikuje konkrétne výsledky v zrozumiteľnej podobe či už na webe, alebo pri zodpovedaní vašich otázok
  • históriu, ktorá hovorí o relevantných skúsenostiach
  • prezentuje presný postup aj objem kontrolných prác
  • transparentnú cenovú politiku, teda hneď viete, koľko zaplatíte

Inšpekcia sa oplatí ako pri starších nehnuteľnostiach, tak aj v prípade novostavieb

Pri starších bytoch či domoch je pochopiteľné, že chcete mať jasno, v akom faktickom stave sa nehnuteľnosť nachádza. Faktorov, ktoré v takomto prípade môžu vplývať na kvalitu bývania, je samozrejme veľa a ani sám predávajúci si niektorých skrytých nedostatkov nemusí byť vedomý. Inšpektor vám tieto pomôže odhaliť, spísať a naceniť. Na základe toho viete, koľko bude nutné do bytu či domu ešte investovať a či je to pre vás prijateľné.

Zdroj: Shutterstock

Ak ste si práve vydýchli s tým, že nekupujete staršiu nehnuteľnosť, ale rozhodli ste sa pre novostavbu, zadržte. Novostavby totiž nie sú žiadnou zaručenou istotou bezproblémového bývania. Svoje by vám o tom vedel porozprávať český pár z príbehu o kúpe bytu, v ktorom na nich pri prevzatí čakali opadané omietky, chýbajúci chodník k bytovke, či poškriabané okná.

Časový aj finančný tlak, ktorý nezriedka pri stavebnom boome developerských projektov vzniká, sa podpisuje pod nedôslednú prácu a nedorobky rôzneho druhu. Podklad z inšpekčnej kontroly a spísanie reálneho stavu kupovanej novostavby vám pripravuje vhodnú pôdu na úspešné vyjednávanie a presadenie vašich práv.

PREDAJ

Veľký rodinný dom v tichej ulici pri hrádzi - Hamuliakovo

Hamuliakovo

200 m²
550 m²
7 izieb
Zistiť viac

290 000 €

PREDAJ

Pozemok na výstavbu RD v Slovenskom Grobe

Slovenský Grob

1 009 m²
230/400V
áno
optika
Zistiť viac

215 000 €

PREDAJ

Exkluzívne: Veľký pozemok a rodinný dom – na podnikanie aj bývani…

Bratislavská, Most pri Bratislave

1 723 m²
Zistiť viac

429 990 €

PREDAJ

Investičný pozemok v Moste pri Bratislave s kompletnými IS.

Bratislavská, Most pri Bratislave

1 723 m²
230V
áno
optika
Zistiť viac

429 990 €

PREDAJ

Starší rodinný dom vo vyhľadávanej lokalite

Hlavná ulica, Voderady

816 m²
4 izby
Zistiť viac

259 990 €