Inšpekcia nehnuteľností: kedy sa obrátiť na odborníka?

Zverejnené


Kupujete nehnuteľnosť? Aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam, súdnym naťahovačkám a veľkým neočakávaným finančným stratám, môžete dať zamýšľanú nehnuteľnosť skontrolovať nezávislými odborníkmi. Inšpektorov technického stavu nehnuteľností si platíte sami, výsledok auditu je tak posudkom nezávislým na developeroch, predávajúcich aj realitných službách.

Zdroj: Shutterstock

Ako správne vybrať inšpekčnú firmu? Stavte na odbornosť a skúsenosti.

Firiem, ktoré vykonávajú inšpekciu nehnuteľností, je na trhu niekoľko. Pri výbere konkrétnej firmy sledujte v prvom rade odborné zázemie členov tímu. Kvalitnú prácu odvedie len dobre preškolený a skúsený špecialista najlepšie v odbore stavebníctva, ktorý má dobrý prehľad o tom, čo a kde má hľadať. Komplexnou kontrolou nehnuteľnosti od stropu po suterén a zameraním sa na detaily vám vie ušetriť nemalé starosti.

Inšpektori sa zameriavajú na statiku celej stavby, stavy okien, omietok a podláh, prípadné vlhnutie a jeho príčiny. Skontrolujú stav elektroinštalácie, stúpačiek aj strechu. Všimnú si nedostatky, ktoré si vy na prehliadke či preberaní nehnuteľnosti nestihnete všimnúť, alebo vám ani nenapadne sa na ne zamerať.

Zdroj: Inšpekcie nehnuteľností/Nové bývanie – Čo robí inšpektor nehnuteľností

Presvedčivým argumentom za konkrétnu inšpekčnú firmu môže byť jasná a konkrétna ukážka práce, ktorú odvádza. Dôveryhodná inšpekčná firma:

  • komunikuje konkrétne výsledky v zrozumiteľnej podobe či už na webe, alebo pri zodpovedaní vašich otázok
  • históriu, ktorá hovorí o relevantných skúsenostiach
  • prezentuje presný postup aj objem kontrolných prác
  • transparentnú cenovú politiku, teda hneď viete, koľko zaplatíte

Inšpekcia sa oplatí ako pri starších nehnuteľnostiach, tak aj v prípade novostavieb

Pri starších bytoch či domoch je pochopiteľné, že chcete mať jasno, v akom faktickom stave sa nehnuteľnosť nachádza. Faktorov, ktoré v takomto prípade môžu vplývať na kvalitu bývania, je samozrejme veľa a ani sám predávajúci si niektorých skrytých nedostatkov nemusí byť vedomý. Inšpektor vám tieto pomôže odhaliť, spísať a naceniť. Na základe toho viete, koľko bude nutné do bytu či domu ešte investovať a či je to pre vás prijateľné.

Zdroj: Shutterstock

Ak ste si práve vydýchli s tým, že nekupujete staršiu nehnuteľnosť, ale rozhodli ste sa pre novostavbu, zadržte. Novostavby totiž nie sú žiadnou zaručenou istotou bezproblémového bývania. Svoje by vám o tom vedel porozprávať český pár z príbehu o kúpe bytu, v ktorom na nich pri prevzatí čakali opadané omietky, chýbajúci chodník k bytovke, či poškriabané okná.

Časový aj finančný tlak, ktorý nezriedka pri stavebnom boome developerských projektov vzniká, sa podpisuje pod nedôslednú prácu a nedorobky rôzneho druhu. Podklad z inšpekčnej kontroly a spísanie reálneho stavu kupovanej novostavby vám pripravuje vhodnú pôdu na úspešné vyjednávanie a presadenie vašich práv.

PREDAJ

NOVINKA!!! STAVEBNÝ POZEMOK - Ivanka pri Dunaji

Dombale, Ivanka pri Dunaji

684 m²
Zistiť viac

215 000 €

PREDAJ

Novostavba v obľúbenej lokalite Malinovo - Tri vody I.

MalinovoTri vody I., Malinovo

514 m²
514 m²
4 izby
3D
Zistiť viac

270 000 €

PREDAJ

Kvalitná novostavba s tepelným čerpadlom v štandarde

Záleská, Ivanka pri Dunaji

132 m²
510 m²
4 izby
3D
Zistiť viac

419 500 €

PREDAJ

Krásny 4izb.bungalov v Ivanke pri Dunaji

Bernolákovská, Ivanka pri Dunaji

661 m²
661 m²
4 izby
Zistiť viac

385 000 €