Garsónky, dvojgarsónky verzus jednoizbové a dvojizbové byty. Rozdiely sú v metráži aj vnútornej dispozícii
Garsónka nie je 1-izbový byt. Ide o veľmi malý byt určený štandardne pre jednotlivcov ako štartovacie bývanie. Svojou rozlohou aj dispozíciou pripomína skôr hotelovú izbu než byt a pri hľadaní nového bývania je dobré mať tieto fakty na pamäti. Neraz sú totiž práve garsónky ponúkané ako jednoizbové byty od ktorých sa líšia absenciou celej jednej miestnosti oddelenej stavebne aj vizuálne.
Schéma – pôdorys typickej garsónky alebo tiež 1+kk
Jednoizbový byt disponuje okrem obytnej miestnosti aj samostatnou kuchyňou. Máte tak k dispozícii 2 miestnosti a takéto riešenie oproti garsónke poskytuje už aj určitú mieru súkromia, ak napríklad v byte bývate dvaja. Izba je často riešená ako denná obývačka a nočná spálňa zároveň, typicky s využitím rozťahovacej sedačky. Kuchyňa je pritom plnohodnotná samostatná miestnosť oddelená dverami a slúži ako na varenie tak na stolovanie.
Zdroj: Filios Sazeides na Unsplash
K jednoizbovému bytu by sa dala prirovnať tzv. dvojgarsónka, resp. byt s dispozíciou 2 + kk (dve miestnosti a kuchynský kút). Nejde však o to isté. V dvojgarsónke máte totiž k dispozícii 2 obytné miestnosti, typicky obývačku a spálňu. Kuchyňa nie je samostatná, ale býva riešená v podobe kútika ako súčasť jednej z izieb. V jednej miestnosti tak máte samostatnú spálňu a v druhej obývačku, kuchynský kút a jedáleň zároveň.
Dvojizbový byt disponuje troma miestnosťami a to plnohodnotnou kuchyňou, obývačkou a spálňou. Rozloha takýchto bytov sa pohybuje okolo 50 m², čo už je solídna plocha aj pre partnerský pár či začínajúcu rodinu.
Trend spájania kuchyne s obývačkou: ako je so samostatnou kuchyňou pri novostavbách?
Pri novej výstavbe sa stretávame s tým, že kuchyňa býva hneď pri obývačke, alebo je jej priamou súčasťou. Kvalitný projekt nových bytov však nevytvára garsónky či dvojgarsónky, ale prepája plnohodnotnú kuchyňu s obývacou časťou. Nejde teda o malý kuchynský kútik, ale o miestnosť, ktorá zahŕňa cca 20 m² na obývaciu časť a ďalších 10 – 15 m² na kuchyňu.
Vytvára sa tak príjemný denný spoločenský priestor, ktorý prepája navzájom členov domácnosti a z prípravy jedla tak vie urobiť rodinnú či spoločenskú udalosť (v prípade, že máte radi návštevy).
Kuchyňa prepojená s obývacou časťou. Zdroj: INARDEX: Pôdorys domu INARDEX 006-S
Nezriedka je kuchyňa aspoň vizuálne oddelená od obývacej časti. Niektorí klienti vyžadujú možnosť uzavretia kuchyne od obývačky napr. posuvnými dverami, nakoľko im viac vyhovuje možnosť vykonávať aj hlučnejšie práce (typicky mixovanie, klepanie a pod.) a nevyrušovať pritom ostatných pri pozeraní televízneho programu alebo čítaní knihy.
Kuchyňa oddelená od obývacej časti. Zdroj: INARDEX: Pôdorys domu INARDEX 001-S
V kvalitných novostavbách by sa Vám teda nemalo stať, že v ponuke uvidíte dvojizbový byt, ale pôdorys svedčí skôr o dvojgarsónke s malým kuchynským kútom. Rozloha spojenej obývačky s kuchyňou by mala mať rozlohu okolo 30 m². Môžete si to predstaviť aj ako dve samostatné miestnosti, ktoré boli spojené do jednej väčšej. Tomu by mala po prepočítaní zodpovedať aj podlahová plocha miestnosti.