Byt v novostavbe alebo panelák? Porovnajte si klady a zápory
Medzi najčastejšie dilemy pri kúpe bytu patrí rozhodovanie medzi starším, panelovým domom a novostavbou. Obe riešenia prinášajú svoje pre a proti. Pre koho je vhodnejší starší byt a komu bude viac vyhovovať byt v novostavba? Ako je to s cenou, parkovaním, riešením hluku a občianskou vybavenosťou? Prečítajte si v našom článku.
Novostavba vyjde drahšie, ale...
Je pravda, že byty v rovnakej dispozičnej kategórii vás v novostavbách vyjdú drahšie, ak sa pozeráme na konečnú sumu na zmluve. Dvojizbový byt v novostavbe a dvojizbák v paneláku však spravidla nie sú úplne rovnocenné, pokiaľ ide o podlahovú plochu či dispozíciu. Väčšina starších bytov má okrem dvoch izieb ešte jednu plnohodnotnú miestnosť, kuchyňu navyše. Pri novostavbách je zreteľný trend spájania kuchyne s obývačkou, ktoré však majú dohromady často nižšiu výmeru než dve samostatné miestnosti. Novostavbové byty tak často v podobne definovanej kategórie ponúkajú menšiu podlahovú plochu. Paneláky ponúkajú o niečo nižší štandard bývania. Bývanie v novostavbe vás takisto môže tešiť aj z hľadiska estetického. Okolie býva upravenejšie, stavby modernejšie a dizajnovo atraktívne.
Ak vás zaujíma bývanie z hľadiska hlučnosti, je potrebné si uvedomiť, že betónové panely, z ktorých sa paneláky stavali, nemajú dobré zvukovo izolačné vlastnosti. Ak chcete dosiahnuť stlmenie zvukov v panelovom dome, bude potrebné zainvestovať do kvalitných izolačných materiálov, ktoré vám základnú rekonštrukciu môžu výrazne predražiť. Bude totiž potrebné byt tzv. osekať až na panel a nanovo pokladať podlahy, riešiť omietky, stierky a maľovku na novovybudovanú izoláciu. S hlukom býva situácia problematická aj v novostavbách. Kým sa všetci prví obyvatelia bytového domu usadia a zariadia si bývanie k vlastnej spokojnosti, užijete si veľmi veľa susedských dorábok spojených s vŕtaním a inými hlučnejšími prácami.
Dopravná dostupnosť a občianska vybavenosť
Na panelákových sídliskách sa skôr stretnete s dobrou infraštruktúrou, občianskou vybavenosťou a dopravnou dostupnosťou. Ide o zabývané oblasti, kde sa dopyty po službách riešili priebežne v minulosti a ustálili sa v prijateľnej, rovnovážnej polohe. Novostavby budú potrebovať viac času, aby sa v ich okolí postupne občianska vybavenosť vybudovala. Preto, ak vám na tomto parametri záleží, bude pre vás výhodnejšie pozerať sa po bytoch v starších bytových domoch. Výber lokality je kľúčovejší.
Parkovanie je, naopak, téma, ktorá otáča smer rozhodovania v prospech novostavieb. Ku každému novo postavenému bytu totiž prislúcha parkovacie miesto (alebo aj dve), s ktorým musí developer počítať už pri projektovaní. Tieto normy pochopiteľne neplatili v dobe, kedy sa stavali paneláky. Napríklad na nižšie priloženej fotke môžete vidieť prvé bratislavské panelákové sídlisko na Račianskej ulici z prelomu 50. a 60. rokov. Viete si dnes predstaviť hlavný ťah po Račianskej s takým množstvom áut?
Zhrnutie: Kedy uvažovať o panelovom byte a kedy radšej kúpiť novostavbu?
V bodoch si zhrňme základné pre a proti jednotlivých riešení. Naša tabuľka zohľadňuje väčšinové riešenia panelových sídliskových či novostavbových bytov. Pochopiteľne by ste našli rôzne výnimky potvrdzujúce pravidlo v oboch kategóriách.