Budú slovenské banky zdražovať hypotéky po vzore susedných krajín?

Zverejnené


Vedeli ste, že kým na Slovensku môžete získať hypotéku s úrokovou sadzbou pod 1 %, u našich susedov zaplatíte aj 4 %? Prečo je to tak, vysvetľuje Peter Apolen v článku pre Forbes

Hypoteky legacy

Zdroj: Towfiqu barbhuiya na Unsplash 

Hlavným dôvodom je, že na rozdiel od našich susedov V4, sa Slovensko v roku 2009 pridalo do skupiny štátov, ktoré platili eurom. Tým úloha riadenia peňažného obehu pripadla Európskej centrálnej banke. Toto riešenie sa ukázalo byť výhodným predovšetkým v časoch kríz, ako je pandémia či finančná kríza. Česká, maďarská aj poľská mena totiž v týchto obdobiach značne devalvovali, čo so sebou prinieslo zdraženie dovozu a vo výsledku aj zvýšenie konečných cien.

Trend vývoja cien hypoték na Slovensku: Pokles

To, že máme na Slovensku lacné hypotéky, je práve dôsledkom spoločnej menovej politiky. Za celé obdobie od prvého uvedenia hypoték na trh úrokové sadzby prakticky stabilne klesali.

Rozdiely vo vyske mesacnej splatky hypoteka cesko polsko madarsko slovensko

Veľké rozdiely v úrokových sadzbách sú pritom dané hlavne politikou centrálnych bánk. Susedné štáty, ktoré majú svoju vlastnú menovú politiku, už úroky zdvíhajú hlavne preto, aby znížili infláciu. Ceny rastú, v ČR už v septembri tohto roka predstavoval rast cien 4,9 %, v Poľsku inflácia atakuje hranicu 6 % a v Maďarsku 5,5 %. Vo všetkých prípadoch ide o maximá za veľmi dlhú dobu. 

Sto euro legacy reality

Zdroj: Photo by Markus Spiske on Unsplash 

Ohrozuje inflácia aj slovenské hypotéky?

Je pravdou, že aj slovenská ekonomika zažíva infláciu a rýchly rast cien. V septembri dosiahla inflácia na Slovensku výšku 4,6 % a aj ceny nehnuteľností rastú závratným tempom. Európska centrálna banka však tvorí menovú politiku všetkých krajín eurozóny. Reflektuje pritom aj to, že nie v každej krajine tejto skupiny predstavuje inflácia problém. 

Podľa prezidentky Európskej centrálnej banky Christine Lagarde tak nedôjde k zvýšeniu úrokových sadzieb zo strany ECB minimálne do roku 2023. Úrokové sadzby tak ostávajú na rovnakej úrovni. 

Na Slovensku nás môže upokojiť, že úrokové sadzby hypoték zostanú ešte nejaký čas stabilne nízke, a to práve vďaka ECB. Na čo už ale ECB na Slovensku vplyv nemá, je raketový rast cien nehnuteľností, prehrievajúca sa ekonomika a inflácia, ktorá znehodnocuje naše úspory. 

PREDAJ

4 izbový rodinný dom Tri vody I.

MalinovoTri vody I., Malinovo

514 m²
514 m²
4 izby
3D
Zistiť viac

309 990 €

PREDAJ

Malebný rodinný domček využívaný ako chalupa

Prašník

1 311 m²
3 izby
3D
Zistiť viac

361 000 €

PREDAJ

3izb.byt kompl. rekonštrukcia - LAMAČ

Studenohorská, Bratislava - Lamač

77 m²
3 izby
3D
Zistiť viac

225 000 €

PREDAJ

3-izbový RD v Dunajskej Lužnej za cenu bytu

Miloslavovská, Dunajská Lužná

404 m²
404 m²
3 izby
Zistiť viac

233 000 €

PREDAJ

Novostavba poschodového rodinného dvojdomu v štandarde

Tomášovská, Nová Dedinka

120 m²
300 m²
4 izby
Zistiť viac

294 500 €