Ako sa zorientovať v liste vlastníctva?
Na liste vlastníctva vyčítate všetky podstatné informácie, ktoré potrebujete na to, aby ste sa kvalifikovane rozhodli o kúpe nehnuteľnosti. Overíte si na ňom vlastnícke práva, spoluvlastnícke podiely, ťarchy a prípadné vecné bremená a množstvo ďalších informácií.
Zdroj: Mari Helin na Unsplash
Časť A, B a C: základná štruktúra listu vlastníctva
V časti A sa dozviete všetko o majetkovej podstate. Prakticky je v nej definovaná nehnuteľnosť, resp. nehnuteľnosti a dôležité údaje o nich, teda výmera, druh pozemku a kód spôsobu využívania pozemku, príslušnosť k zastavanému územiu obe a pod.
Zdroj: Náhodný výpis z katastra nehnuteľností použiteľný pre informatívne účely, časť A
V časti B sa dozviete bližšie informácie o vlastníkoch nehnuteľnosti, jeho meno, priezvisko (a rodné priezvisko), rodné číslo alebo identifikačné údaje o právnických subjektoch, trvalý pobyt či sídlo a pod. Nájdete tam informáciu o spoluvlastníckom podiele, či titule nadobudnutia (napr. kúpna zmluva, darovacia zmluva, dedičstvo).
Zdroj: Náhodný výpis z katastra nehnuteľností použiteľný pre informatívne účely, časť B, sivou údaje anonymizované a absurdizované
V časti C sú obsiahnuté ťarchy. To je obzvlášť dôležitá časť pre vás v prípade že zvažujete nehnuteľnosť kúpiť. Ide predovšetkým o:
- Vecné bremená – obmedzenie vlastníka v prospech niekoho iného tak, že vlastník je povinný niečo konať / strpieť / niečoho sa zdržať
- Záložné práva – typicky v prospech finančnej inštitúcie, ktorá poskytla hypotéku, označuje sa aj záložný veriteľ
- Predkupné práva – v prípade, že maj mať účinky vecných práv a označuje sa aj oprávnený z predkupného práva
- Iné práva, ktoré boli dohodnuté ako vecné práva
Zdroj: Náhodný výpis z katastra nehnuteľností použiteľný pre informatívne účely, časť C, sivou údaje anonymizované a absurdizované
List vlastníctva, z ktorého sú uvedené obrázky, je informatívneho charakteru. Ak potrebujete LV pre právne účely, môžete ho získať priamo na Katastri, alebo oň požiadate na vybranej pošte.